banner
 ,
 
   

Psikodrama  

Psikodrama, psikodramatik sosyometrik grup psikoterapisinin kısaltılmış adıdır. Sağlık alanında uygulandığı kadar, sosyal hizmetler, eğitim, endüstri alanlarında da kullanılabilen bir yöntemdir.

Yöntemin özü, sorunların canlandırılarak ele alınması, kaynaklarının saptanması ve çözüm çalışması yapılmasıdır. Aslında bir grup çalışması olmakla birlikte bireysel çalışmalarda monodrama şeklinde uygulanabilmektedir.

Bu alanda eğitim almış kişilerin liderliğinde/ terapistliğinde uygulanır.

Doç. Dr. İnci Doğaner'in pratiğinde açık gruplar şeklinde ve kapalı gruplar şeklinde uygulamaktadır.

Açık grup uygulaması halen İzmir İzmir Dergisinin davetlisi olarak her ay bir kez olmak üzere Konak Belediyesi'nin Alsancak'ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde 1995'ten beri sürmektedir.
(Bilgi için iletişim: İzmir İzmir Dergisi; gunduzbadak@hotmail.com Tel: 0.532.2746668). Bu grup ücretsizdir

Başka bir açık grup çalışma çeşidi de okullardan, dernek, oda, şirket gibi kuruluşlardan alınan davetler üzerine gerçekleştirilmektedir. Son zamanlarda yapılan bazı uygulamalar şu kurumlarla gerçekleşmiştir: Gaziemir Rehberlik Araştırma Merkezi, Karşıyaka Rehberlik Araştırma Merkezi, Fen Bilimleri Dershanesi, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD), Çakabey Okulları, Makine Mühendisleri Odası, Ege Üniversitesi Medikososyal Birimi. Bu uygulamalarda sosyodrama yöntemi ile çalışılmıştır.

Kapalı psikodrama grupları başladığından itibaren üç yıl süren iyileşme ve kişisel gelişimi hedefleyen, her hafta üç saat süren uygulamalardır. Katılmak isteyen adayla öncelikle öncelikle ücretli bireysel görüşme yapılır.

Psikodrama grupları, kişisel farkındalık ve kendini tanıma, geçmişin yüklerinden arınma, beden farkındalığı, spontanlık ve yaratıcılık gelişimi, kendini daha iyi ifade etme becerisi, ilişki becerilerinde artış, iletişim becerilerinde artış, düşlerini anlamlandırma becerileri, kişisel bütünleşme sağlamaktadır. Bazı ruhsal hastalıkların tedavisinde temel tedavi olarak, bazılarında yardımcı tedavi olarak da kullanılmaktadır. Hastalık tanısı almış olmak şart değildir; gruba kişisel gelişim amacı taşıyan kişiler de alınmaktadır. Doç. Dr. İnci Doğaner gruba alacağı hasta ve danışanları önce bireysel bir değerlendirmeden geçirmektedir.   
Tasarım : www.ugurpc.com